Emlak Haberleri

500 bin TL'lik evde 52 bin 500 TL indirim avantajı!

22 Mart 2019 500 bin TL'lik evde 52 bin 500 TL indirim avantajı!

Gayrimenkul satışlarında uygulanan KDV ve tapu harcı indirimi 31 Aralık'a kadar uzatıldı ve konut kredi faizleri yüzde 1.28'e geriledi. Yani bugünlerde ev almak isteyenler için kaçırılmayacak bir fırsat doğmuş oldu. Takvim'de yer alan habere göre; İNDER Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, KDV ve tapu harcı indiriminin, mevduat faizi baskısı ve konut kredisi yüküyle mücadele eden sektöre, doping etkisi yaptığını ifade etti.

Durbakayım, 6 ay içinde oluşan maliyet artışlarının konut fiyatlarına henüz yansıtılmadığını söyledi. Durbakayım, sözlerine şu şekilde devam etti; "Bu yükün altında ezilmemek için çabalayan sektörde, ertelenen maliyet artışlarının sonbahara doğru konut fiyatlarına yansımasını bekliyoruz. Bu nedenle harç ve KDV indirimi, fiyat artışından doğacak etkinin şiddetini azaltacaktır" Durbakayım, ayrıca bu indirim ve teşviklerin kalıcı olması gerektiğini ifade etti. 

Yapılan bu indirimle gayrimenkul satışlarında uygulanan yüzde 18'lik KDV oranı, yüzde 8'e, binde 20 olarak uygulanan tapu harcı ise binde 15'e çekilmiş oldu. 

Buna göre, 500 bin TL'lik bir gayrimenkulde alıcının; KDV indiriminden 50 bin TL, tapu harcı indiriminden ise 2 bin 500 TL kazancı oluyor. Kısacası 31 Aralık'a kadar 500 bin TL'lik ev alan vatandaş, 52 bin 500 TL daha az ödeyecek. KDV ve tapu harcı indirimi iş yeri alımlarında da uygulanıyor.

projepedia.com

Evinizi biz bulalım!

  • img

    Projepedia.com teknolojisi ile binlerce seçenek arasından kendinize en uygun evi kolayca bulun ve bizimle iletişime geçin

  • img

    Danışmanlarımız ile birlikte çalışarak alternatifleri değerlendirin ve en uygun koşullarda ev sahibi olun.

  • img

    Projepedia.com'dan bu hizmeti hiç bir ücret ödemeden alın.

Projeden evinizi biz satalım

Evinizi satarken emlakçıya ödeyeceğiniz %3 komisyon yerine Projepedia.com'a sadece %1 ödersiniz.

Projepedia.com ile kazancınız

25.000TL
50.000 TL 2.500.000 TL

1.250.000 TL

(Evinizin degeri)

Hemen sizi arayalım!
wl
ld

ct