Emlak Haberleri

Aylık 500 TL ve üzerindeki kiraların bankaya yatırılması zorunlu!

24 Nisan 2019 Aylık 500 TL ve üzerindeki kiraların bankaya yatırılması zorunlu!

Konut kiralarında belli bir miktarın üzerindeki ödemelerin elden yapılması Vergi Usul Kanunu kapsamında yasaklandı. Elle ödendiği durumlarda vatandaşlar ceza ile karşı karşıya kalıyor. İş yeri kiraları için ise kurallar daha da sert olarak belirlendi.

Vatan Gazetesi'nde yer alan habere göre; kira ödemeleri ve tahsilatları; konutlarda, her bir konut için aylık 500 TL ve üzerinde, haftalık, günlük veya benzeri şekilde kısa süreli konut kiralamalarında ve işyeri kiralamalarında ise tutara bakılmaksızın, banka, benzeri finans kurumlarına veya posta idarelerine yapılıyor.

Banka, benzeri finans kurumları veya posta idareleri aracı kılınmak suretiyle yapılan tahsilat ve ödemeler karşılığında dekont veya hesap bildirim cetvelleri hazırlandığı için bu belgeler tevsik edici belge olarak kabul ediliyor. Bankaların internet şubelerinden yapılan ödeme ve tahsilatlar da aynı kabülü görüyor.

CEZASI NE KADAR, CEZAYI KİMLER ÖDÜYOR?

Vergi Kanunu kapsamında; yatırılmayan her bir kira tutarı için yüzde 5'i oranında ceza veriliyor. Kiraya verilen konut ise kira gelirinin banka ya da Posta İdaresi (PTT) aracılığıyla tahsil edilmemesiyle, cezayı konut sahipleri ödüyor. Söz konusu bir iş yeri ise her iki tarafa da ceza veriliyor.

projepedia.com

Evinizi biz bulalım!

  • img

    Projepedia.com teknolojisi ile binlerce seçenek arasından kendinize en uygun evi kolayca bulun ve bizimle iletişime geçin

  • img

    Danışmanlarımız ile birlikte çalışarak alternatifleri değerlendirin ve en uygun koşullarda ev sahibi olun.

  • img

    Projepedia.com'dan bu hizmeti hiç bir ücret ödemeden alın.

Projeden evinizi biz satalım

Evinizi satarken emlakçıya ödeyeceğiniz %3 komisyon yerine Projepedia.com'a sadece %1 ödersiniz.

Projepedia.com ile kazancınız

25.000TL
50.000 TL 2.500.000 TL

1.250.000 TL

(Evinizin degeri)

Hemen sizi arayalım!
wl
ld

ct