Emlak Haberleri

Emlak ofislerine 30 metre sınırı!

19 Nisan 2019 Emlak ofislerine 30 metre sınırı!

Taşınmaz Ticareti Yönetmeliği kapsamında emlakçıların Ticaret Bakanlığı'ndan yetki belgesi alması gerekiyor. 30 metrenin altında emlak ofisi açılamayacak, en az lise mezunu olma şartı bulunuyor ve mesleki yeterlilik kurulundan yeterlilik belgesi alınması gerekiyor. 

Yetki belgesi nasıl alınıyor?

Mesleki Yeterlilik Kurulu'ndan verilen odanın kayıtlı faaliyet belgesi ve lise diplomasını Taşınmaz Ticareti Bilgi Sistemi'ne girilmesi gerekiyor. Sistemde de Ticaret Bakanlığı iki müfettiş gönderiyor. Yetkililer mezuniyetinizi ve belgelerinizi kontrol ediyor. Eğer uygunluk verilirse yeterlilik belgesi veriliyor.

Son tarih 2 Aralık 

Emlakçıların daha önceden aldığı eğitim belgeleri ve 5 Haziran'dan önce oda kaydı, işyeri kaydı varsa bu kişiler muafiyet kazanıyor. 2 Aralık'a kadar her emlakçının haklarını kaybetmemesi için yetkili belgelendirme sistemine girip belge alması gerekiyor. Bu süreci kaçıranlar ise hakkını kaybediyor. Aralık ayından sonra denetimler başlayacak ve 2020 yılından itibaren herkes bu işi yapamayacak.

4 bin lira ceza 

Taşınmaz Ticareti Yetki Belgesi almadan faaliyetlerine devam eden işletlemeler için 4 bin lira ceza verilecek. Buna göre, emlak ofisine kaydı bulunmayan danışmanlar satış ve kiralama yapamayacak. (Emlakkulisi)

projepedia.com

Evinizi biz bulalım!

  • img

    Projepedia.com teknolojisi ile binlerce seçenek arasından kendinize en uygun evi kolayca bulun ve bizimle iletişime geçin

  • img

    Danışmanlarımız ile birlikte çalışarak alternatifleri değerlendirin ve en uygun koşullarda ev sahibi olun.

  • img

    Projepedia.com'dan bu hizmeti hiç bir ücret ödemeden alın.

Projeden evinizi biz satalım

Evinizi satarken emlakçıya ödeyeceğiniz %3 komisyon yerine Projepedia.com'a sadece %1 ödersiniz.

Projepedia.com ile kazancınız

25.000TL
50.000 TL 2.500.000 TL

1.250.000 TL

(Evinizin degeri)

Hemen sizi arayalım!
wl
ld

ct