Emlak Haberleri

İmar barışı 11 milyon vatandaşın yüzünü güldürdü!

21 Mayıs 2019 İmar barışı 11 milyon vatandaşın yüzünü güldürdü!

Mülkiyet, imar ve ruhsat sorunu yaşayan yaklaşık 11 milyonun üzerinde vatandaşın yüzü imar barışı ile güldü. İmar barışından toplanan bedel 18 milyar lirayı geçti. Başvuru süresi 15 Haziran'da, yapı kayıt bedeli ödeme tarihi de 30 Haziran'da sona eriyor.

Yeni Asır'dan Hazal Ateş'in haberine göre; Başvurular arasında konut sahipleri, tarımsal üretimde bulunanlar başı çekerken, güneş enerjisi santrali alanlarında da yaklaşık 250 enerji üreticisi imar barışına başvuru yaptı.

TAKSİTLENDİRME YOK

İmar barışında son durum Meclis gündemine de taşındı. Konuya ilişkin sorulara yanıt veren Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, bugüne kadar toplam 9 milyon 807 bin bağımsız bölüm için yapı kayıt belgesi başvurusu yapıldığını söledi. Kurum, "Cumhurbaşkanlığı kararıyla başvuru süresi 15 Haziran'a, yapı kayıt belgesi bedeli ödeme tarihi de 30 Haziran'a kadar uzatıldı" dedi. Kurum yapı kayıt bedelinin tamamı ödenmeden belge düzenlenmesi mümkün olmadığından taksitlendirmeyle ilgili bir çalışma bulunmadığını açıkladı. 

E-DEVLETTEN BAŞVURU KOLAYLIĞI

İmar Barışı düzenlemesi yaklaşık 13 milyon kişiyi ilgilendiriyor. Uygulamada 11 milyonu geçen başvuru ile hedefe yaklaşıldı. İmar barışı düzenlemesine büyük ilgi gösteren yapı sahipleri, başvurularını e-devlet sistemi üzerinden yapabiliyor. Yapı Kayıt Belgesi alan binaların yıkım kararı durduruluyor. Tapu kayıtlarında arsa olarak göründüğü için abonelik alamayan vatandaşların sorunları da çözülüyor. Cezalar iptal edilerek, elektrik, su, doğalgaz bağlantısı hemen yapılıyor

YAPILAR MALİYE'NİN KAYITLARINA GİRİYOR

Kayıt altına alınan yapılar Maliye'nin de resmi kayıtlarına giriyor. Yenileme ya da yıkımın istenmesi durumunda mevcut belediye imarı uygulanıyor. 

USULSÜZ UYGULAMAYA GEÇİT VERİLMEYECEK

İmar barışı sürecinde usulsüz uygulamalara izin verilmeyecek. İmar çalışması gündeme gelir gelmez kaçak inşaat yapanlar barıştan yararlanmıyor. Usulsüz uygulamaların yaşanmaması için belediyelerden uygun görüntüleri, fatura kayıtları başta olmak üzere bütün bilgiler isteniyor.

projepedia.com

Evinizi biz bulalım!

  • img

    Projepedia.com teknolojisi ile binlerce seçenek arasından kendinize en uygun evi kolayca bulun ve bizimle iletişime geçin

  • img

    Danışmanlarımız ile birlikte çalışarak alternatifleri değerlendirin ve en uygun koşullarda ev sahibi olun.

  • img

    Projepedia.com'dan bu hizmeti hiç bir ücret ödemeden alın.

Projeden evinizi biz satalım

Evinizi satarken emlakçıya ödeyeceğiniz %3 komisyon yerine Projepedia.com'a sadece %1 ödersiniz.

Projepedia.com ile kazancınız

25.000TL
50.000 TL 2.500.000 TL

1.250.000 TL

(Evinizin degeri)

Hemen sizi arayalım!
wl
ld

ct