Emlak Haberleri

Kira Öder Gibi Ev Sahibi Olmanın Yolları

24 Ocak 2013 Kira Öder Gibi Ev Sahibi Olmanın Yolları

Kiracıların çoğunun en büyük hayali ev sahibi olmaktır. Bu hayale en rahat şekilde ulaşmak için sorulan ilk soru ise kuşkusuz, “Kira öder gibi ev sahibi olabilir miyim?” olur. Ev almaya karar verdiğiniz zaman, öncellikle bir miktar peşinatınız olması gerektiğini unutmayın. Çünkü bankalar genel olarak evin piyasadaki satın alma değerinin % 75’ine kadar kredi veriyorlar. Yani alacağınız evin bedelinin %25’i kadarını her halükârda ödemek zorundasınız. Ayrıca kredi alırken ödemeniz gereken “komisyon, dosya masrafı, sigorta” gibi ek masrafları hesap etmenizin de evdeki hesabın çarşıya uyması açısından sonsuz yararı var.

Tablonun eksi hanesi

Konuyu basitleştirmek için örnek vermek gerekirse, 1000 TL kira ödediğinizi ve bu miktarı konut kredisi olarak ödeyerek ev sahibi olmak istediğinizi farz edelim. 1000 TL kira ödenen bir evin, kredi veren bankaların ortalamalarına göre değeri 270.000 TL olacaktır.

 Satın almayı planladığınız evin değerini de bu tutar olarak hesap edersek, bankadan kullanabileceğiniz kredi miktarı 200.000 TL civarında olacaktır. 70.000 TL peşinatla 10 yılda ödenecek taksitlerle konut sahibi olabiliyorsunuz. Bu durumda aylık ödemeniz yaklaşık 2800 TL, 10 sene içinde yapacağınız toplam ödeme ise 336.000 TL olacak.  Diğer bir deyişle 10 yılda yaklaşık 136.000 TL faiz ödemiş olacaksınız.
Krediyi almak için verdiğiniz peşinatın 10 yıllık süre içerisinde size getireceği “Mevduat Faizi”nden de feragat etmiş oluyorsunuz. Ayrıca aylık bütçenizden ev için ayrılan rakam 1000 TL’den 2800 TL’ye çıkıyor.

Tablonun artı hanesi

Ancak hemen telaşa veya ümitsizliğe kapılıp, ev sahibi olma hayallerinizden vazgeçmeyin. Zira olumsuz tarafları olan bu tablonun, sizi uzun vadede kazançlı çıkaracak, olumlu tarafları da var. Mesela aylık kiranız her yıl enflasyon oranında artarken, aylık kredi ödemeniz 10 yıl boyunca sabit kalacak. En önemlisiyse, 10 yıl içinde kira için ödediğiniz toplam tutar bir yatırıma ve gayrimenkule dönüşmezken, kredi ödemeleriniz “gayrimenkul” olarak size geri dönecek.

Şimdi tablonun olumlu ve olumsuz taraflarını gayet iyi bilen yatırımcılar olarak karar verme vakti: Gerçekten ev sahibi olmak istiyor musunuz? Eğer yanıtınız “evet”se, bu yolda gerekecek tüm sorumlulukları üstlenip, sonucunda gayrimenkul sahibi olabilirsiniz.

Ata Süzan, Gayrimenkul Danışmanı

projepedia.com

projepedia.com

Evinizi biz bulalım!

  • img

    Projepedia.com teknolojisi ile binlerce seçenek arasından kendinize en uygun evi kolayca bulun ve bizimle iletişime geçin

  • img

    Danışmanlarımız ile birlikte çalışarak alternatifleri değerlendirin ve en uygun koşullarda ev sahibi olun.

  • img

    Projepedia.com'dan bu hizmeti hiç bir ücret ödemeden alın.

Projeden evinizi biz satalım

Evinizi satarken emlakçıya ödeyeceğiniz %3 komisyon yerine Projepedia.com'a sadece %1 ödersiniz.

Projepedia.com ile kazancınız

25.000TL
50.000 TL 2.500.000 TL

1.250.000 TL

(Evinizin degeri)

Hemen sizi arayalım!
wl
ld

ct