Emlak Haberleri

Konut kredi faizlerindeki düşüş hızlanıyor!

22 Mart 2019 Konut kredi faizlerindeki düşüş hızlanıyor!

Mart başında Ziraat Bankası’nın ardından VakıfBank ve HalkBank’ın kampanyalı konut kredisi faiz oranlarını yüzde 1.28 düşürmesiyle hızlanan konut kredisi faiz oranlarındaki düşüş trendi özel bankaların uyguladığı indirimlerle devam ediyor. 

İçinde bulunduğumuz hafta itibariyle Akbank ve ICBC Bank faiz oranlarında indirime gitti. Akbank 10 yıl vadeli konut kredisi faiz oranlarını yüzde 1.57’ ye düşürdü. ICBC Bank ise kampanyalı yeni evim konut kredisi faiz oranı yüzde 1.60’a indirdi. 

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak dün yaptığı açıklamada konut kredisi faiz oranlarının düşmesinin sektörü canlandırdığını belirterek "Konutta Mart itibarıyla günlük takip ettiğim rakamlar çok güçlü bir toparlanmaya işaret ediyor" dedi. Albayrak konut kredisi faiz oranlarının düşmeye devam edeceğini belirterek, "Faizler yüzde 1,28’lere geldi. Tahminim mayıs gibi yüzde 1'in altını, yüzde 0,98’i görünce sektördeki süreç daha da hızlanacak" değerlendirmesinde bulundu.

Yüzde 0.98 Kampanyalı Konut Kredileri

Ziraat Bankası, VakıfBank, HalkBank, Ziraat Katılım Bankası, Vakıf Katılım Bankası, İş Bankası ve Kuveyt Türk Katılım Bankası’nın anlaşmalı firmalar için uyguladığı yüzde 0.98 faiz oranlı konut kredisi kampanyası yeni eklenen konut projeleri ile anlaşma sayısını arttırarak devam ediyor. 

Bu kampanyaya ek olarak VakıfBank’ta banka gayrimenkulü konutların satışında yüzde 0.98 faiz oranı ile konut kredisi kullandırıyor. Banka kendi mülkü konutların satışı fiyatları üzerinden yüzde 20 indirim uygularken konutlar için ekspertiz masrafı da almıyor. Söz konusu kampanya  konut sayısı oldukça hızlı azalırken güncel olarak halen 2200 konut bulunuyor. 

Konut Kredisi Hesaplama 

Kredi Pazarı araştırmalarına göre kampanyalar için uygulanan yüzde 0.98 faiz oranı üzerinden 200.000 TL tutarda konut kredisi hesaplama yapıldığında kredinin 5 yıl vadeli taksitleri yaklaşık 4.400 TL, 10 yıl vadeli taksitleri ise 2.850 TL’ ye karşılık geliyor.

Kampanyalar haricindeki en düşük konut kredisi oranı olan yüzde 1.28 ile 200.000 TL tutarda konut kredisi hesaplama gerçekleştirildiğinde 5 yıl vadede aylık ödemeler 5.800 TL, 10 yıl vadede 3.270 TL’ ye denk geliyor. 

projepedia.com

Evinizi biz bulalım!

  • img

    Projepedia.com teknolojisi ile binlerce seçenek arasından kendinize en uygun evi kolayca bulun ve bizimle iletişime geçin

  • img

    Danışmanlarımız ile birlikte çalışarak alternatifleri değerlendirin ve en uygun koşullarda ev sahibi olun.

  • img

    Projepedia.com'dan bu hizmeti hiç bir ücret ödemeden alın.

Projeden evinizi biz satalım

Evinizi satarken emlakçıya ödeyeceğiniz %3 komisyon yerine Projepedia.com'a sadece %1 ödersiniz.

Projepedia.com ile kazancınız

25.000TL
50.000 TL 2.500.000 TL

1.250.000 TL

(Evinizin degeri)

Hemen sizi arayalım!
wl
ld

ct