Emlak Haberleri

Konut kredisi kullanmadan önce dikkat etmeniz gereken 5 madde!

21 Mayıs 2019 Konut kredisi kullanmadan önce dikkat etmeniz gereken 5 madde!

Ev satın almanın hayalini kuran pek çok kişi konut kredisi kullanmayı da düşünüyor. Ancak öyle her isteyen, istediği her an kredi kullanamayabilir. Çünkü bankalar konut kredisi kullanırken, kredi geçmişine göre hareket eder. Kredi ya da kredi kartı ödemelerinde yapılacak ufak tefek gecikmeler, ev sahibi olma hayallerini suya düşürebilir. O yüzden yakın gelecekte konut kredisi kullanarak ev satın almayı planlayanların, aşağıda belirtilen 5 noktaya dikkat etmesi gerekir.

1-Kredi kartı ödemelerinde gecikmeye düşmeyin

Pek çoğumuz artık kredi kartı kullanıyoruz. Kredi kartı kullanırken ihmal sonucu ödemelerde yapılacak birkaç günlük gecikme, ilerleyen zamanlarda sıkıntı yaratabilir. Mutlaka kredi kartı ödemelerini düzenli yapın. Gününü geçirmemeye dikkat edin. En azından asgari ödeme tutarlarını düzenli yatırın. Hatta kredi kartı borcunuzu düşürmeye de çalışın. Çünkü konut kredisi kullanırken borçluluk oranınızı düşürmeniz istenebilir.

2- Kredi ödemelerinizi düzenli yapın

Kredi kartı gibi eğer ihtiyaç kredisi ödemeleriniz de varsa bunları düzenli yapmaya çok dikkat edin. Kredi ödemelerinizdeki gecikmeler de kredi skorunu etkiler. Unutmayın Kredi Kayıt Bürosu yani KKB, sizin geçmiş ödemelerinize bakarak bir kredi sicili oluşturur. Bankalarda sizin bu notunuza göre hareket eder. 

3-Kredi kartı alın ya da ihtiyaç kredisi kullanın

Daha önce kredi kartı ya da ihtiyaç kredi kullanmayanların da kendine kredi sicili oluşturmak adına öncelikle kredi kartı başvurusunda bulunmasında fayda var. Düşük limitli de olsa kredi kartını düzenli ödeyenlerin kredi sicili de olumlu etkilenir. Aynı zamanda kredi notunuzu yükseltmek adına ihtiyaç kredisi kullanmakta iyi olabilir. 

4-Düzenli gelir ve aynı iş yerinde çalışma koşulu

Bankalar konut kredisi başvurusu yaparken sizin gelir durumunuza ve iş geçmişinize bakar. Örneğin yakın sürede konut kredisi kullanmayı düşünüyorsan, iş değişikliğini biraz ertelemekte fayda var. Genel olarak aynı iş yerinde en az 6 ay çalışıyor olmanız istenir. İş yerindeki çalışma süreniz ne kadar uzun ise gelir düzenliliğiniz o kadar yüksek değerlendirilir ve kredi onayını olumlu etkiler. 

5-Gelirinize göre ev bakın

Daha büyük ve daha konforlu bir evde oturmayı kim istemez ki? Ancak gelir durumunuza göre ev bakmanız önemli bir kriter. Çünkü banka ödeme güçlüğü yaşayacağınız bir kredi kullanmanıza onay vermez. Konut kredilerinde bankalar, yaklaşık taksit ödemelerinizin gelirinizin %60’ına kadar olmasına dikkat eder. Yani 2.000 TL aylık geliriniz varsa 1.000 TL ya da 1.200 TL kadar taksitli kredi kullanabilirsiniz. Ancak karı koca çalışıyorsanız, aile geliri baz alındığı için daha yüksek tutarlı kredi kullanmak mümkün. (Enuygun)

projepedia.com

Evinizi biz bulalım!

  • img

    Projepedia.com teknolojisi ile binlerce seçenek arasından kendinize en uygun evi kolayca bulun ve bizimle iletişime geçin

  • img

    Danışmanlarımız ile birlikte çalışarak alternatifleri değerlendirin ve en uygun koşullarda ev sahibi olun.

  • img

    Projepedia.com'dan bu hizmeti hiç bir ücret ödemeden alın.

Projeden evinizi biz satalım

Evinizi satarken emlakçıya ödeyeceğiniz %3 komisyon yerine Projepedia.com'a sadece %1 ödersiniz.

Projepedia.com ile kazancınız

25.000TL
50.000 TL 2.500.000 TL

1.250.000 TL

(Evinizin degeri)

Hemen sizi arayalım!
wl
ld

ct