Emlak Haberleri

Mortgage alırken nelere dikkat etmeliyim?

11 Ocak 2018 Mortgage alırken nelere dikkat etmeliyim?

Mortgage taşınmaz malın ipotek alınması şartıyla verilen bir kredi türüdür. Alınacak eve karar verildikten sonra en önemli karar mortgage ürün seçimidir. Mortgage kredisinin vadesi 20 yıla kadar çıkabiliyor. Peki mortgage alırken nelere dikkat edilmeli. Mortgage alırken dikkat edilmesi gereken 3 temel nokta var.

1-) Hangi vadede kredi almalıyım?

Taşınmaz kredi vadeleri genellikle 5 ila 20 yıl arasında değişiyor. Vade süresi arttıkça aylık ödenecek miktar düşer ancak ödenilen faiz oranı ve toplam faiz miktarı da artar. 

2-) Değişken ve sabit faiz avantaj ve dezavantajları nelerdir?

-Sabit faiz: Bu kredi türünde faiz oranı ve aylık ödeme sabittir. Borç süresinde aynı miktar ödenir. İlerleyen dönemlerde faiz oranı artarsa "sabit faizi" seçenler karlı çıkacak. Ancak faiz düşerse bu sabit faizi seçenler için dezavantaj olacaktır. 

-Değişken faiz: Değişken faiz tercih edildiğinde, faiz geçici bir süre için sabittir. Daha sonra borcun bağlandığı endeks/araç kadar artabilir. Eğer borç süresince seçilen endeks borç alınan tarihten düşük seyrederse, değişken faizi seçen karlı çıkacaktır. Endeks yükselirse, aylık faiz ödemeleri artar ve ödeyeni zor durumda bırakabilir. 

3-) Erken ödeme cezası nedir?

Mortgage kredisi alındıktan sonra, tüketici borcunu vadesinden önce kapatmak isteyebilir. Bu durumda bankalar tüketiciden erken ödeme cezası isteyebilir. Erken ödeme cezasının kredi miktarının yüzde 2'si ile sınırlandırılmış durumda. Bankaların bu cezayı verme nedenleri de faiz geliri kaybına uğramalıdır. (Kredipazarı)

projepedia.com

Evinizi biz bulalım!

  • img

    Projepedia.com teknolojisi ile binlerce seçenek arasından kendinize en uygun evi kolayca bulun ve bizimle iletişime geçin

  • img

    Danışmanlarımız ile birlikte çalışarak alternatifleri değerlendirin ve en uygun koşullarda ev sahibi olun.

  • img

    Projepedia.com'dan bu hizmeti hiç bir ücret ödemeden alın.

Projeden evinizi biz satalım

Evinizi satarken emlakçıya ödeyeceğiniz %3 komisyon yerine Projepedia.com'a sadece %1 ödersiniz.

Projepedia.com ile kazancınız

25.000TL
50.000 TL 2.500.000 TL

1.250.000 TL

(Evinizin degeri)

Hemen sizi arayalım!
wl
ld

ct