Beyoğlu Hakkında...

Beyoğlu, onbeşinci yüzyıldan beri İstanbul tarihinin en hareketli ve kaliteli yaşamının sürdüğü yer olmuştur. Farklı kültürlerden ve medeniyetlerden bezenmiş yapısının oluşmasında, yaşamış insanların olduğu kadar şu an yaşayan kişilerin Beyoğlu'na olan bağıdır.

İstanbul'un en gözde eğlence mekanlarına ve simge olmuş markalara sahip olması, yaşam için seçilebilecek en güzel yerlerden biri olma özelliğini kazandırmaktadır. Onlarca seçkin özelliğinin yanında Beyoğlu'nu asıl önemlisi tarihten günümüze Beyoğlu'nda yaşamanın insanlar için ayrıcalık olmuş olmasıdır.

İstiklal Caddesi denilen ana yol boyunca mağazalar, bankalar, cafeler, restaurantlar, pastaneler ve eğlence yerleri bulunmaktadır. İstiklal caddesinde bulunan çeşitli mağazalarıyla her kesime hitap etmektedir. Canlılığı ve sirkülasyonu günün hiç bir vaktinde kaybetmemektedir. Bölgede bulunan tek alışveriş merkezi Demirören Avm yapı ve mimarisiyle dikkat çeken bir noktada yer alıyor.

İstiklal Caddesi dışında Cumhuriyet, İnönü ve Cihangir caddeleri de ticaret ve eğlence fonksiyonunun en belirgin oldukları yerlerdir. Beyoğlu`nu, Beyoğlu yapan; burasını, belki de yalnız İstanbul`da değil, tüm Avrupa`da, Doğu Kültürü ile Batı Kültürü`nün en karmaşık biçimde birbirine girdiği bir alan yapan, kozmopolit bir kültürün varlığı kesindir. Sinemalar, tiyatrolar, gösteri merkezleri gibi yerler, Beyoğlu İlçesi'nde yaşayan nüfustan çok fazla nüfusun faydalandığı, İstanbul ve Türkiye genelinde bir anlam ifade eden yerlerdir.

Beyoğlu'nun en sık ziyaret edilen bölümlerinden biri de Asmalımescit'tir. 2000'li yılların başından itibaren Beyoğlu'ndaki gece hayatının önemli duraklarından biri olmuştur.

Beyoğlu’nda Sağlık
Beyoğlu yerleşik nüfusu ile hareketli bir nüfusu olduğundan önemli sağlık hizmeti verilmektedir. Beyoğlu Göz Eğitim Araştırma Hastanesi ve Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi başta olmak üzere Türk Kanser Derneği, 2 askeri hastane Gümüşsuyu ve Kasımpaşa Asker Hastanesi bunun yanı sıra özel sektöre ait olan Alman Hastanesi, Avusturya Saint George Hastanesi, Özel Avusturya Sen Jorj Hastanesi,Or-Ahayim Balat Hospital,Tepebaşı J. Vatan Hastanesi ilçe de bulunan saglık kurumlarıdır.

Beyoğlu’nda Eğitim
Beyoğlu eğitim kurumları açısından en zengin ilçelerdendir. Sınırları içerisinde yükseköğretim kurumları arasında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi merkez kampüsü, İstanbul Teknik Üniversitesi Gümüşsuyu Kampüsü ayrıca Beykent, Haliç ve Bilgi Üniversite'lerinin bazı birimleri bulunur.

Galatasaray Lisesi, Beyoğlu Anadolu Lisesi, İstanbul Özel Alman Lisesi, İtalyan Lisesi, Saint Benoît Fransız Lisesi, Avusturya Lisesi, Sainte-Pulchérie Fransız Lisesi Beyoğlu'ndaki yüzyıldan eski eğitim kurumlarıdır. Ayrıca Ermeni ve Rum azınlıklara yönelik hizmet veren eğitim kurumları da vardır.

Beyoğlu Ulaşım
Merkez ilçe konumunda olan Beyoğlu'na ulaşım çok kolaydır. Metro bağlantısı yanısıra, Galata Köprüsü ile Eminönü ve Atatürk Köprüsü ile Fatih ilçesi arasında bulunan tramvay ile de erişim sağlanabilmektedir.

Beyoğlu deniz ulaşımında Kasımpaşa, Hasköy, Sütlüce, Kadıköy, Kartal, Bostancı, Adalar, Marmara, Karadeniz Ege ve Akdeniz limanları yurt dışına yolculuk yapan gemiler Karaköy Rıhtımından kalkmaktadır.

Beyoğlu Konut sektörü
İstanbul’un en güzel mimari yapılarına sahip olan Beyoğlu ilçesi bölgelerine göre konut tarzı ve konut fiyatlarıyla dikkat çekmektedir.

Örneğin Beyoğlu’nda 100 m2, 2+1 örnek daire üzerinden analiz yapıldığında;

- Satılık daire fiyatları 2014 yılında ortalama 296,366 TL'den başlıyor.
- Kiralık konut fiyatlarının 2014 yılında 2.787 TL civarında olduğu ortaya çıkıyor.

Beyoğlu’nda yer alan bazı tarihi ve gezilebilecek mekanlar:
500. Yıl Vakfı Türk Musevileri Müzesi, Adam Mickiewicz Müzesi, Divan Edebiyatı Müzesi, Ercüment Kalmık Vakfı Müzesi, Galatasaray Müzesi, İstanbul Modern Sanat Müzesi, Miniaturk, Orhan Kemal Müzesi, Osmanlı Bankası Müzesi ve Arşiv Araştırma Merkezi,Pera Müzesi, Rahmi M. Koç Sanayi Müzesi, Uluslararası UFO Müzesi,Türvak Türker İnanoğlu Vakfı Sinema ve Tiyatro Müzesi ve Sanat Kitaplığı, Yapı Kredi Vedat Nedim Tör Müzesi

Ağa Camii, Alman Sarayı, Arap Camii, Atatürk Kültür Merkezi, Aynalıkavak Kasrı, Bankalar, Caddesi, Botter Apartmanı, Cihangir Camii, Çiçek Pasajı, Doğan Apartmanı, Dolmabahçe Camii, Galata Kulesi, Galata Mevlevîhânesi, Galatasaray Hamamı, Giresunlu Tekkesi, Haliç Kongre Merkezi, İstanbul Modern, İstiklal Caddesi, Kamondo Merdivenleri, Karaağaç Tekkesi, Karaköy Palas, Kılıç Ali Paşa Camii, Or-Hodeş Gürcü Sinagogu, Neve Şalom Sinagogu, Pera Palas, Piyale Paşa Camii, Rahmi M. Koç Müzesi, St. Antuan Katolik kilisesi, Serpuş Han, Taksim Gezi Parkı, Taksim Meydanı, Taksim Cumhuriyet Anıtı, Tophane-i Amire, Yeşilçam Sokağı

Afrika Pasajı, Anadolu Pasajı, Atlas Pasajı, Avrupa Pasajı, Aznavur Pasajı, Çiçek Pasajı, Rumeli Pasajı, Emek Pasajı, Beyoğlu Pasajı, Halep Pasajı, Hacopulo (Hazzopulo) Pasajı,El-Hamra Pasajı, Suriye Pasajı

Gümüşsuyu Parkı, Cihangir Parkı, Gülbaba Parkı

İlanlar

Beyoğlu Emlak Analizi

ld

ct