Çekmeköy Hakkında...

Çekmeköy, İstanbul’un Anadolu yakasındaki Alemdağ ormanlarının güney batı kesiminde bulunan Keçiağılı Tepesi yamaçlarında kuruludur. Çekmeköy’ün kuzeybatısında Beykoz, kuzeydoğusunda Şile, güneybatısında Ümraniye, güneydoğusunda ise Sancaktepe ilçeleri yer alır. 

Bölgenin en önemli özelliği, merkeze yakınlığının yanında kentin gürültü ve kirliliğinden uzak oluşudur. Burası ormanlarıyla adeta şehrin oksijen depolarından biridir. Bünyesinde barındırdığı bitkiler, kuşlar, böcekler ve diğer canlılarla birlikte ormanların insan hayatı üzerinde önemli etkileri olmuştur.

Alışveriş açısından zengin bir semt olarak görülmeyen Çekmeköy yeni yatırım AVM leri ile dikkat çekmeye başlamıştır. Cumartesi günleri kurulan semt pazarı ile de kıyafet açısından pek çok olanak sağlayan bu bölge gelişimini yavaş yavaş tamamlamaktadır.
Şile Otobanıyla Boğaziçi Köprüsü ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü bağlantı yollarına doğrudan bağlanan bu ilçede Avrupa Yakası'na geçiş kolay olduğu gibi, Anadolu Yakası'nın merkez ilçelerine de yakın olması ulaşım konusunda kolaylık sağlamaktadır. Ancak toplu ulaşım sistemi henüz modern bir ilçe ölçeğinde geliştirilememiştir. Bu konudaki en önemli beklenti, planlama ve etüt çalışmaları biten Üsküdar-Çekmeköy metrosudur.

Bölgede en çok dikkat çeken alışveriş merkezleri: Beşyıldız Alışveriş Merkezi ve Kardiyum AVM’dir

2010 yılında hizmete açılan Turgut Özal Kültür Merkezi’nde ve Mehmet Akif Kültür Merkezi’nde ücretsiz, sinema ve tiyatro gösterimleri, konserler yapılmaktadır. Ayrıca bu merkezlerdeki İSMEK sınıflarında hobi ve meslek eğitimleri verilmektedir.

Çekmeköy’de Eğitim
Bölgede bir çok lise ve ilkokulun yanısıra pek çok kolej bulunmaktadır. İlçenin başlıca Üniversitesi Özyeğin Üniversitesi’dir.

Çekmeköy'de Ulaşım
İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprülerden Boğaziçi Köprüsü ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’ne bağlantı yolu olan ilçede ayrıca bulunduğu yakaya kolay ulaşım sağlayan minibüs ve otobüs hatları yer almaktadır. Bölgenin en değerli ulaşımı planlama ve etüt çalışmaları biten Üsküdar-Çekmeköy Metrosudur.

Çekmeköy'de Konut Sektörü
Konut açısından bölgelere göre farklılık gösteren ilçe yeni yapılan modern projeleriyle dikkat çekmektedir. Özellikle yeşil alanlarında konumlanan villa tarzı projelerle göz dolduran bölge bugün gelişimini hızla sağlamaktadır.

Projeler

İlçedeki Projeler

img

İlanlar

Çekmeköy Emlak Analizi

ld

ct