Küçükçekmece Hakkında...

Küçükçekmece, İstanbul'un batısında aynı adlı gölün çevresinde kurulmuş bir ilçedir. 1987 yılında, ikisi köy, 25'i mahalle olmak üzere toplam 27 yerleşim yeri Bakırköy ilçesinden ayrılarak kurulmuştur. Bugünkü sınırlarına 1992’de Avcılar’ın, 2009’da Başakşehir’in ilçe olmasıyla kavuşmuştur. 2009 yılı itibariyle 21 mahalleden oluşmaktadır.

Küçükçekmece adının kaynağı konusunda, tarihçiler arasında değişik görüşler mevcuttur. Hakkı Raif Ayyıldız bir yazısında; bölgenin Küçükçekmece adını almasını şöyle anlatmaktadır: "Batağa gayet kalın kazıklar çakılmış ve aralarına halatlar gerilmiştir. Yolcular büyük bir sala dolar, salcılar da salı çeke çeke kanalın öte yakasına yüzdürüp götürürlerdi; bunlardan ötürüdür ki, iki gölün geçitlerine "Küçükçekmece" ve "Büyükçekmece" adları verilmiştir. "Çekme" adı, bu bölgede olan çöküntülere bağlanmaktaysa da, gerçeğe en yakın varsayımın, göle giren balıkları tutmak için kanala konmuş olan ve yukarı çekilerek açılan kafesli setlerden dolayı verilmiş olduğu söylenebilir. Kaldı ki, eski Osmanlı Vakıf defterlerinde de bölge "Çekmek-i Küçük" olarak anılmaktadır. Öte yandan "küçük" olarak adlandırılan göl, gerçekte "büyük" olarak adlandırılandan daha büyüktür. Adlandırmadaki bu terslik, göller üzerindeki köprülerin uzunluğuna da bağlanabilir.

İlçenin büyük bir kısmındaki yapılaşmalar imar planı ve teknik şartlara uygun yapılmaktadır. Genellikle ferdi yapılaşmanın olduğu ilçede toplu konut yapılaşmaları da hızla devam etmektedir. TEM otoyolunun   bölgeden geçmesi, İkitelli ile İstanbul arasındaki ulaşım olanaklarını arttırmış, ulaşım süresinin kısalması sonucu bölge önem kazanmaya başlamıştır. Bölgede yapılan Organize Sanayi Bölgesi yatırımları, buradaki sanayinin gelişimini hızlandırmıştır. 

İlçe, bünyesinde birçok AVM barındırmaktadır. Küçükçekmece Sefaköy bölgesinde yer alan Armoni Park bölgede bulunan üniversite öğrencilerine ve orada ikamet edenlere hizmet vermektedir. Ayrıca bölge içerisinde Armoni Park’tan başka 4 adet AVM daha bulunmaktadır.

Küçükçekmece ilçesi, esasen yoğun bir sanayi bölgesi niteliğindedir. İlçede 200'nin üzerinde büyük fabrika, sanayi-ticari siteleri ile ilçe sınırlarında bulunan Belediye'ye kayıtlı yaklaşık 10.000 sanayi işletmesi ve atölye mevcuttur.

İlçenin sınırları içinde, son dönemde yapılan 80.000 kişi kapasiteli Atatürk Olimpiyat Stadı dikkat çekmektedir.

Küçükçekmece'de 3 adet küӀtür merkezi bulunmaktadır. BunӀar: Cennet Kültür ve Sanat Merkezi (CKSM), Halkalı Kültür ve Sanat Merkezi (HKSM) ve Sefaköy Kültür ve Sanat Merkezi (SKSM)'dir.

Küçükçekmece'de Ulaşım

Küçükçekmece'ye İstanbul'un farklı noktalarından ulaşım sağlanabilmektedir. İlçeye karayolu ile TEM Otoyolu ve D-100 (E-5) Karayolu üzerinden ulaşım mümkündür. Küçükçekmece'nin İstanbul merkezi ile bağlantısı ise Bakırköy ve Yenibosna üzerinden sağlanmaktadır. İlçenin diğer bölgelere bağlantısı minibüs ve otobüsler ile yapılırken, bölgede ayrıca Metrobüs hattının geçtiği duraklarda bulunmaktadır. Atatürk Havalimanına yakın mesafe de bulunan bölge ulaşım açısından zengin bir alanda yer almaktadır.

Küçükçekmece’de Eğitim

İlçe genelinde 62 İlköğretim okulu, 10 Genel Lise (4 adedinde Yabancı Dil Ağırlıklı Lise vardır. ) 8 Meslek Lisesi, 3 Anadolu Lisesi ve 15 müstakil Anaokulu olmak üzere toplam 96 adet resmi okul bulunmaktadır. Bunların yanında 1 Halk Eğitim Merkezi, 1 Çıraklık Eğitim Merkezi, 1 Sağlık Eğitim Merkezi, 1 Öğretmenevi, 1 Kültür Merkezi mevcuttur. İlçede 3 tane de üniversite yer almaktadır. Bunlar: İstanbul Arel Üniversitesi, İstanbul Aydın Üniversitesi ve Sabahattin Zaim Üniversitesi'dir. 

Küçükçekmece Sağlık Hizmetleri

İlçede sağlık hizmetleri açısından pek çok hastane yer almaktadır. Özel Hastanelere ve devlet hastanelerine ev sahipliği yapan bölgede en çok yoğunluğun yaşandığı hastane: Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi'dir.

Küçükçekmce Konut sektörü

Konut fiyatlarının her geçen gün arttığı bu ilçede nitelikli konut projeleri yer almaktadır.

Örneğin Küçükçekmece’de 100 metrekare 2+1 evler örnek alındığında yaklaşık olarak ortalama satılık fiyatları 175.573 TL civarındadır. Aynı konutların kiralık fiyatları ise ortalama aylık 1.078 TL üzerindedir.

Geçmişi Paleotik çağa uzanan bölgedeki tarihi yerler:

Günümüz öncesi 730.000 ila 130.000 yılları arasını kapsayan Yarımburgaz Mağaraları, M.Ö. 2. Yüzyıl-M.S.  2. yüzyıllar arası Rhagion Kitabeleri, Yavuz Sultan Selim'in has defterdarı Abdül Selami Bey Türbesi Tekke ve Zaviyesi, 17. Yüzyıl Mimar Sinan Köprüsü ve 18. Yüzyıl Küçükçekmece Meydanı Çeşmesi, Kibrit Fabrikası, Maslak Çeşmesi Sarnıcı, Şamlar Köyü Camii 

Projeler

İlçedeki Projeler

img

İlanlar

Tüm Satılık İlanlar

Küçükçekmece Emlak Analizi

ld

ct