Şişli Hakkında...

Şişli İlçesi hızla değişen 21. Yüzyıl İstanbul’unun hatta Türkiye ekonomisinin iş ve finans merkezi olma konumundadır. Şişli İlçesi’nde yaşayanların İstanbul’un değişik kesimlerinde çalıştıkları düşünülse de, Şişli katma değer açısından İstanbul ili içinde yüksek paya sahiptir. Ticaret ve hizmet sektöründe çalışanlar ağırlıklı bir paya sahiptir.
Şişli, Nişantaşı ve çevresindeki Harbiye, Osmanbey gibi mahalleleriyle birlikte İstanbul'un en hızlı apartmanlaşan semtlerinden biri durumuna gelmiştir. Ama bu apartmanlaşma seçkin bir yapılaşma olarak sürmüştür.
Şişli kuruluşunda itibaren üst sosyoekonomik katmanlarda yer alan yabancıların ve azınlıkların rağbet ettikleri bir semt olmuştur.
Semtin gelişmesine etkisi büyük olan kimi villa tipi, kimi gökdelen benzeri, çoğu eskiden yapılmış konut sitelerinin, iş ve iş merkezlerinin iddialı binaları arasında sıkışıp kaldığı Mecidiyeköy, günün her saatinde, çevre yolunun da etkisiyle çok gürültülü ve yoğun bir trafiğin düğüm noktası üzerindedir. Büyükdere Caddesi Mecidiyeköy boyunca bir bankalar caddesi görünümü taşımaktadır. Bankalar, holding ve şirket merkezleri, işhanları, matbaalar, yayınevleri, oteller, restoran ve kafeler Mecidiyeköy çevresinde toplanmıştır.
İstanbul'un ilk sanayi bölgelerinden olan Bomonti, bir zamanların apartman semti Feriköy Fırın Sokağı ve Sıracevizler Caddesi ile Baruthane Deresi yamaçları arasında, genellikle çok katlı apartman görünüşlü binalardan ve sanayi kuruluşlarından oluşan bir bölge haline gelmiştir.
Şişli Camii'nden Büyükdere Caddesi'ne doğru eski tramvay ve İETT garajının ,yerine ve çevresine yapılan büyük bloklarda oteller, işyerleri, kültür ve ticaret merkezleri bulunmaktadır. Halaskargazi Caddesi üzerinde iki yanlı büyük pasajlardaki sinemalar, eğlence yerleri semte canlılık ve kendi rengini kazandırmaktadır.
İlçede yer alan birkaç tiyatro ve sinemanın yanı sıra, Lütfü Kırdar Kongre Salonu, Cemal Reşit Rey Konser Salonu, Açıkhava Tiyatrosu, Şehir Tiyatroları Harbiye Sahnesi, Askeri Müze, İstanbul Teknik, Marmara Yıldız Teknik Üniversitelerinin bazı birimleri Şişli İlçesi'nin sınırları içinde yer almaktadır.
Ayrıca bu bölge Türkiye’nin en büyük alışveriş merkezlerine ev sahipliği yapmaktadır. Zengin mağazalarıyla dikkat çeken Kanyon'un yanı sıra bölgede kalabalığı ve mimari yapısıyla dikkat çeken Cevahir AVM yer alıyor. Bunun yanında City's Nişantaşı, Özdilek Park İstanbul, Metrocity, Astoria, Profilo AVM gibi bir çok kapalı mekan seçeneği bölgede alışverişi canlandıran önemli merkezlerden sayılmaktadır.
Yaşam standartlarını her geçen gün yükselten Şişli, kalabalığı ve Residence konseptli modern projeleriyle gelişmeye devam ediyor.
Şişli tem otoyol bağlantıları köprüye geçiş noktaları metrobüs ve metro gibi ulaşım araçlarıyla merkezi konumda yer alıyor.
Bünyesinde Mecidiyeköy, Nişantaşı, Teşvikiye, Harbiye, Osmanbey, Maçka, Maslak gibi oldukça hareketli semtleri barındıran Şişli'de, bu semtlerdeki alışveriş merkezlerini, mağazaları, kafe, bar, restoranları, sanat galerileri ve kültür merkezlerinin bölgenin kalitesini arttırmaktadır.

Şişli’de Eğitim
Şişli çok önemli egitim kurumlarına sınırları içinde bulundurmaktadır .Gelenekselleşen Notre Dame de Sion Fransız Lisesi, Saint Michel Fransız Lisesi, Işık Lisesi, Darüşşafaka, Nişantaşı Anadolu Lisesi ve birçok özel üniversite yer almaktadır. Bunlardan bazıları: Bahçeşehir Üniversitesi, Okan Üniversitesi, Haliç Üniversitesi, Bilgi Üniversitesi ve Işık Üniversitesi.

Şişli'de Ulaşım
İstanbul'un iki yakasını birbirine bağlayan köprülerden Boğaziçi Köprüsü'nün bağlantı yolu olan ilçede ayrıca Sarıyer İlçesi'ne kadar uzanan Büyükdere Caddesi üzerinden Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'ne de bağlantı yolu bulunuyor. Şişhane-Darüşşafaka metro hattının önemli bir kısmı Şişli sınırları içinden geçiyor. Ayrıca Metrobüs hattı da Şişli’nin Mecidiyeköy bölgesinden geçiş yapmaktadır.

Şişli Sağlık Hizmetleri
İlçede sağlık hizmetleri açısından pek çok hastane yer almakta. Özel ve devlet hastanelerine ev sahipliği yapan bölgede en çok yoğunluk yaşayan devlet hastaneleri arasında Şişli Etfal Hastanesi ve SSK Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi.

Şişli Konut Sektörü
Konut açısından zengin, bir o kadar da pahalı semtler arasında yer alan Şişli ilçesinde bölgelere göre fiyat farklılıkları oluşuyor.

Örneğin Şişli’de 100 metrekare 2+1 evler örnek alındığında yaklaşık olarak ortalama satılık fiyatları 328.000 TL civarında. Aynı konutların kiralık fiyatları ise ortalama aylık 1800 TL üzerinde.

Şişli’de gezebileceğiniz bazı tarihi ve sosyal mekanlar 
Abide-i Hürriyet, Zincirlikuyu Mezarlığı, Askerî Müze, Atatürk Müzesi, Bomonti Bira Fabrikası, Cevahir Alışveriş Merkezi, Harbiye Orduevi, Taşkışla, Teşvikiye Camii, Saint Esprit Kilisesi, İstanbul Radyoevi, Şişli Camii, İstanbul Hilton Oteli, Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu, Gökkafes, Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı, Askeri Müze, Maçka Demokrasi Parkı,Kenter Tiyatrosu, Meryem Ana Kilisesi, İtalyan Musevi Kilisesi, Diri Su Kilisesi, Dormen Tiyatrosu, Kenter Tiyatrosu, Gönül Ülkü-Gazanfer Özcan Sahnesi, Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi, Nişantaşı Sanat Parkı

Projeler

İlçedeki Projeler

img

İlanlar

Şişli Emlak Analizi

ld

ct