Tavsiyeler

Hangi durumlarda depozitomu geri alamam?

Kira kontratı, ev sahibi ve kiracı arasında yapılan anlaşmayla imzalanıyor. Kira depozitosunun da kiralama sırasında mutlaka belirtilmesi gerekiyor. Kira depozitosu, isteğe bağlı olarak bir şahit huzurunda ya da noter huzurunda gerçekleştirilebiliyor.

Kira sözleşmesi yapılırken, ev sahibi kiracısından belli oranda depozito talep edebiliyor. Bu güvence bedeli kiralama sürecinde meydana gelen zararların teminatı için isteniyor.

Kira depozitosu geri alma işlemi için ev sahibi ile mutabakata varıp kiracının evde hasar oluşturması durumunda bedel olarak kira depozitosundan kesinti yapılabiliyor.

Depozito olarak adlandırılan güvence bedeli, kira süresinin sonunda herhangi bir zararın yaşanmaması durumunda iade ediliyor. Evde herhangi bir zararın ollmaması halinde yine de ev sahibi depozitoyu iade etmiyorsa, kiracı hakkını mahkemeye başvurarak arayabiliyor.

Kiracı’nın tahliyesi anında evin, kiralandığı şekilde bırakılması, elektrik, su, doğalgaz, genel giderler, aidat gibi  ödemeler nedeniyle borcun olmaması gerekmektedir. Evin içinde herhangi bir hasar olması, temiz teslim alınan malların bakımsız veya arızalı teslim edilmesi ve aidat ücretinin ödenmemiş olması gibi ev sahibini bağlayan durumlarda depozitonuzu geri alamayabilirsiniz.

Diğer Tavsiyeler

wl
ld

ct